DİŞ İMPLANTI

Tarihçe

İmplant tanımına uyan ve eksik dişlerin telafisi amacı ile yapılan ilk uygulamalar arkeolojik bulgulara göre Maya uygarlığına aittir (MÖ 6. yüzyıl).

İlk patenti alınan diş implantı 1908'de ABD'de Greenfield'in dizayn ettiği irridio-platin implanttır.

1939'da Strock krom-kobalt diş implantını tanıtmıştır. Lubit ve Rappaport 1949'da vitalyumdan yapılan vida veya kafes şeklindeki implantlarını geliştirmişlerdir. Cherchève çift spiral yivli implant dizaynını ve frezleme sonrası yiv açma tekniğini (screw-tapping), implantın çift safhalı cerrahi teknik ile fonksiyona sokulması gibi uygulamaları geliştirmiştir. Geçen yüzyılın orta larına kadar Formiggini, Peron, Tramonte, Benoit, Jeanneret, Muratori, Linkow gibi dişhekimleri günümüzde kullanılan implantlara benzer uygulamalar yapmışlardır. Ancak bu yaklaşım ve çabaların hepsi ampirik uygulamalar olarak ve vaka raporlarının ötesine gidememiş çalışmalar olarak kalmışlardır.

1940'lı yıllarda subperiostal implantlar ortaya atılmıştır.

1960'lı yıllara gelindiğinde Linkow tarafından geliştirilen blade (levha, plaka) dizayn implantlar ortaya çıkmıştır.

Bilimsel dokümantasyon dönemi 

Oral implantolojideki bilimsel gelişmelerin başlangıcını Branemark ve ark. ile Schroeder ve ark.’nın saf titanyum implantlar ile yaptıkları temel çalışmalar oluşturur. Branemark 1955 yılında tavşan tibialarında revaskülarizasyonu vital mikroskopi ile inceleyen bir deney sırasında tesadüfen kemik ile titanyum arasındaki sıkı adaptasyonu fark ederek konuyu daha detaylı araştırmış ve bu fenomene osseointegrasyon adını vermiştir.

YORUMLAR

 • 29.11.2013 08:05

  G.GÜLSÜN AKTÜRK diyor ki;

  SAYIN DOKTORUM SİZ BANA BİR DİŞİN NE KADAR KIYMETLİ OLDUĞUNU ÖĞRETTİNİZ SİZ SANKİ BANA BİR DİŞ DEĞİLDE BİR HAYAT BAHŞETTİNİZ.SİZE NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEM AZDIR.TEŞEKKÜRÜMÜ KELİMELERE DÖKEMİYORUM.O KADAR FAZLAKİ SİZ BENİ ANLARSINIZ NASIL OLSA.GÜLHANADA ÇOK SEVGİLER.DOKTORLUK KARİYERİNİZİN EN TEPESİNE EN KISA ZAMANDA ULAŞMANIZI DİLİYORUM.ÇALIŞMALARINIZDA ÇOK ÇOK BAŞARILAR DİLİYORUM.EŞİNİZE VE KIZINIZADA SEVGİLERİMİ SUNUYORUM.UMARIM HASTALARINIZ GÜN GEÇTİKÇE BİR ÇIĞ GİBİ GİTTİKÇE GİTTİÇE ÇOĞALIR.

 • 25.03.2013 20:04

  Tamer Kaşmer diyor ki;

  bende çok memnun kaldım.

 • Tüm Yorumlar